Committee

  • Organising Committee
  •       Deepti Gupta (Chair) - IIT Delhi, India
  •       G Thilagavathy (Co-Chair) - PSG Tech, Coimbatore, India
  •       Sanjay Gupta (Co-Chair) - World University of Design, Sonepat, India
  •       Anindya Ghosh - Govt. College of Eng. & Textile Technology, Berhampore, India
  •       Apurba Das - IIT Delhi, India
  •       Ashwini Agrawal - IIT Delhi, India
  •       Ashish Kapoor - Intel, USA
  •       Ambika Magotra - World University of Design, Sonipat, India
  •       Deepali Rastogi - Lady Irwin College, Delhi University, India
  •       Devender Kharb - World University of Design, Sonepat, India
  •       Kanika Jolly - NIFT, Delhi
  •       Lynn Boorady - Oklahoma State University, USA
  •       Nilanjana Bairagi - NIFT, Bangalore
  •       Prithwiraj Mal - NIFT, Hyderabad
  •       R Chattopadhyay - IIT Delhi, India
  •       R Alagirusamy - IIT Delhi, India
  •       Rohit Koshy - Director, EY
  •       Satyajeet B. Chaudhari - MSU, Baroda, India
  •       S Periyasamy - MSU, Baroda, India
  •       V Giridev - Anna University, India
  • International Scientific Committee
  •       Abhijit Majumdar (Chair) - IIT Delhi, India
  •       Vladan Koncar(Co-chair) - ENSAIT, France
  •       Xungai Wang (Co-chair) - Hong Kong Polytechnic University, Hong Kong
  •       Parikshit Goswami (Co-chair) - University of Huddersfield, UK
  •       Andrej Demsar - University of Ljubljana, Slovenia
  •       Arindam Basu - NITRA, Ghaziabad, India
  •       Francois Boussu - ENSAIT, France
  •       Humaun Kabir - City University, Bangladesh
  •       Ivana Salopek Cubric - University of Zagreb, Croatia
  •       Kristen Morris - Colorado State University, USA
  •       Louise Valentine - European Academy of Design
  •       Malgorzata Zimniewska - Inst. of Natural Fibres & Medicinal Plants, Poland
  •       Mirela Blaga - Technical University of Lasi, Romania
  •       Mohd Rozi Ahmad - Universiti Teknologi MARA, Malaysia
  •       Muhammad Tausif - University of Leeds, UK
  •       Norsaadah Zakaria - Universiti Teknologi Mara, Malaysia
  •       Pascal Bruniaux - ENSAIT, France
  •       Polona Dubrovsky - University of Maribor, Slovenia
  •       Rajiv Padhye - RMIT University, Australia
  •       Rudrajeet Pal - University of Borås, Sweden
  •       Simeon Gill - Manchester State University, UK
  •       Steve Russell - University of Leeds, UK
  •       Tania Allan Ross - Otago Polytechniq, New Zealand
  •       Vincent Nierstrasz - University of Borås , Sweden
  •       Vijai Singh Katiyar - NID, India
  •       Xianyi Zhang - ENSAIT, France
  •       Xiaogang Chen - University of Manchester, UK